اهمیت بردن کودکان به موزه ها

نوشته: ربکا گراس

ترجمه: ریحانه علویان

هیچ تحقیقی در زمینه کودکان و موزه ها وجود ندارد که نشان دهنده مزایای بازدید از موزه برای کودکان نباشد. کودکان می توانند در موزها تجارب یادگیری به یاد ماندنی و فراگیری بدست آورند. موزه ها تخیل را تحریک کنند، جهان های ناشناخته و موضوعی را معرفی کنند، و محیط های منحصر به فردی را برای گذراندن زمان با کیفیت با خانواده ارائه می دهند. ما از مربیان موزه ها در سراسر کشور خواستیم تا به ما بگویند چرا فکر می‌کنند بردن کودکان به موزه‌ها مهم است. در اینجا دیدگاه های آنها را با هم می خوانیم:

«موزه‌ها فرصتی پویا برای آشنا کردن کودکان با تجربیات و کشف چیزهای جدید در یک محیط غنی و آموزشی ارائه می‌دهند. از طریق نمایشگاه های تعاملی و بازی های عملی، کودکان این توانایی را به دست مس آورند که کنجکاوی های خود را توسعه دهند و کشف کنند. این قرار گرفتن در معرض چیزهای منحصر به فرد، پایه و اساس خلاقیت، تفکر انتقادی و ارتباط با دنیای اطراف را فراهم می کند.» (سارا چوی، مدیر برنامه آموزشی، موزه کودکان زیمر).

«خانواده‌ها به موزه تاریخ ورمونت می‌آیند تا نگاهی اجمالی به زمان‌ها و مکان‌های مختلف داشته باشند و به کودکان کمک کنند تا درک گسترده‌ای از گذشته به دست آورند. هنگامی که والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها کودکان را به موزه می آورند، اوقات خانوادگی را با هم می گذرانند و در مورد اشیاء مورد علاقه، داستان های خانوادگی و رویدادهای تاریخی گفتگو می کنند. یادگیری مادام‌العمر از سنین پایین شروع می‌شود و موزه‌ها مکانی عالی برای برانگیختن علاقه به تاریخ، هنر و علم هستند.» (ویکتوریا هیوز، هماهنگ کننده آموزش در انجمن تاریخی ورمونت).

«بسیاری از مهمانان ما بازدیدکنندگان بزرگسال مبتدی هستند که نگران آوردن کودکان به موزه هستند. آنها ابراز نگرانی می کنند که بچه ها سؤالاتی بپرسند که نمی توانند به آنها پاسخ دهند. ما همیشه آنها را تشویق می کنیم که به این فرایند به عنوان یک تجربه یادگیری مشترک بین نسلی نگاه کنند که در آن با هم رشد می کنند. به سادگی از کودک بپرسید که چه قطعه ای را در یک گالری خاص بیشتر دوست دارد و سپس با هم آن را بررسی کنید، در مورد اینکه کودک چه چیزی را دوست دارد، بزرگسالان چه چیزی دوست دارد، هر کدام از آنها فکر می کنند در یک اثر چه چیزی روایی وجود دارد یا اگر کار انتزاعی تر باشد آنها  چه احساسی خواهند داشت با هم گفت و گو کنید. این کار می‌تواند بحث‌هایی را در مورد خاطرات (مثلاً منظره‌ای که بزرگسالان را به یاد دریاچه‌ای که در دوران کودکی از آن بازدید کرده‌اند) یا رویاها (کودکی که می‌گوید دوست دارد به اندازه شکلی که در یک مجسمه به تصویر کشیده شده است قوی و بزرگ باشد) برانگیزد. و می‌تواند منجر به یک گفت‌وگوی آزاد و بسیار طبیعی شود که اغلب در مشغله‌های روزمره زندگی از دست می‌رود. فکر می‌کنم این مساله برای خانواده‌ها ارزشمند است. از هنر به عنوان راهی برای صحبت کردن، باز کردن، کاوش و یادگیری از یکدیگر استفاده کنید، اینگونه رشد خواهید کرد و راحتی شما در موزه نیز افزایش خواهد یافت.» (آدرا کوزی، متصدی آموزش، موزه هنر آمریکایی هانتر)

«آوردن کودکان به موزه ها چشمان آنها را به روی ایده ها و دیدگاه های متفاوتی می گشاید که به زندگی آنها مرتبط است. این نوع قرار گرفتن در معرض موزه ها می تواند به توسعه مهارت های تفکر انتقادی و خلاق کمک کند، که برای موفقیت آینده ضروری است. در موزه هنرهای معاصر ویرجینیا، تمام فعالیت‌ها و منابع آموزشی برای تشویق بحث، تبدیل گالری‌ها به آزمایشگاه‌های ایده‌ها طراحی شده‌اند.» (ربکا دیویدسون، مدیر برنامه‌های مدرسه و معلم، موزه هنرهای معاصر ویرجینا)

«من به عنوان مادر یک پسر تقریباً چهار ساله و یک متخصص موزه، معتقدم که قرار گرفتن زودهنگام در موزه ها حس کنجکاوی را در کودکان تقویت می کند. اولین بازدید ما از موزه زمانی بود که پسرم تنها شش هفته داشت و در چند سال گذشته از مراکز علمی، موزه‌های تاریخ طبیعی، موزه‌های تاریخ سنتی، موزه‌های هنر، باغ‌های گیاه‌شناسی و البته موزه‌های کودکان بازدید کرده‌ایم. کنجکاوی او در مورد دنیای اطرافش، و افراد و چیزهایی که دنیای ما را تشکیل می دهند، تا حد زیادی به دلیل بازدید از موزه ها و نمایشگاه های آنهاست. من همیشه بر این باور بوده‌ام که قرار گرفتن زودهنگام در موزه‌ها باعث ایجاد بازدیدکنندگان مادام‌العمر از موزه می‌شود و اکنون مدرک آن را دارم.». (کیت ویتمن، معاون برنامه های عمومی، مرکز تاریخ آتلانتا)

«موزه‌هایی مانند موزه هنر آمریکایی بریتانیای جدید تلاش می‌کنند تا هنر و برنامه‌ها را به امید به اشتراک گذاشتن منابع خود در محیطی غنی و دلپذیر، در دسترس قرار دهند. ثابت شده است که کودکان در هر سنی که به طور منظم در معرض بازدید از موزه‌ها قرار می‌گیرند، پایه‌ای قوی برای رشد و توسعه فکری دارند، و موزه‌ها را به مکان مناسبی برای کودکان برای کاوش، پرس و جو و دیدن چیزهای جدید تبدیل می‌کند.» -(لیندا ماره، مدیر آموزش، موزه هنر آمریکایی بریتانیای جدید)

«آشنایی کودکان با موزه ها بسیار مهم است، زیرا موزه ها دنیایی از تخیل و کاوش را به روی کودکان باز می کنند. مهم این است که کودکان را در سنین پایین با موزه‌ها آشنا کنیم، زیرا جوانان ما آینده ما هستند و موزه‌ها دانش ما را از جهان گسترش می‌دهند.» (جنیفر پیترز، مدیر نمایشگاه و آموزش، موزه کودکان مونسی)

1400

منبع